Eğlence Merkezi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğlence Merkezi

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

İlk Yardım Nasıl Yapılır

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

İlk Yardım Nasıl Yapılır Empty
MesajKonu: İlk Yardım Nasıl Yapılır   İlk Yardım Nasıl Yapılır I_icon_minitimeC.tesi Mart 27, 2010 1:25 pm

Göz, Kulak, Burun, Boğazda Yabancı Cisim

Gözde Yabancı Cisim

Çocuklarda ve işçilerde sıkça rastlanabilir Açık havada oynayan çocuklarda bitki parçaları ya da toprak taneleri, metal kesimi, düzeltilmesi, sıva işinde çalışan işçilerde ise metal ve sıva parçacıkları göze kaçar

Gözde yanma, batma, sulanma, kaşıntı ve ovmaya bağlı kızarıklık görülür Hatalı müdahaleler göze zarar verir ve yabancı cismin çıkarılması da güçleşir İlkyardımcı, kişinin gözlerini ovmasını önlemeli bol suyla yıkandıktan sonra gözlerini kapattırıp cismin gözyaşı ile çıkmasını beklemelidir Bu olmuyor ve cisim gözle görülebiliyorsa temiz bir bez parçasının kenarı ile alınabilir Çıkartma işleminden pamuk kullanılmaz Yabancı cisim yine çıkmıyorsa kişi nakledilir

Kulakta Yabancı Cisim

Kulağa nohut, mercimek gibi gıdalar, boncuk tanesi, böcek ya da bitki parçaları kaza ile kaçabilir Özellikle böcekler hareket ve sesleri ile çok rahatsızlık verir Su ile şişen tahıllar ve kuru baklagillerin çıkarılması çok zorlaşır Bazen kulağı temizlemekte kullanılan pamuk, çöpler kulakta kalabilir
Kulaktaki yabancı cisimleri çıkartmak için sivri, uzun cisimler sokmak doğru değildir Kulak yere bakar durumda iken kulak kepçesi küçük çocukta geriye ve aşağıya büyükte geriye ve yukarıya çekilerek cisim çıkarılır Böcekler ışık tutularak dışarıya çıkarılabilir Başarı olunamazsa kişi nakledilir

Burunda Yabancı Cisim

Çocuklarda görülebilir Buruna sivri, uzun cisimler sokmamak gerekir Yabancı cismin olduğu tarafın karşısındaki burun köküne bastırılarak kişi sümkürtülür Başarılı olunamazsa kişi nakledilir

Boğazda Yabancı Cisim

Boğaza takılan yabancı cisim, elle ulaşılabiliyorsa elle çıkarılır Aksi takdirde çocuksa baş aşağı tutularak, büyükçe iki kürek kemiği arasına vurularak yardım edilir

Yabancı Cisimlerin Yutulması

Yutulan cisim küçük, düzgün kenarlı ise kendiliğinden çıkacaktır Müdahale gereksizdir Sivri, uzun, batıcı, kesici cisimler yatılmış ise acilen nakledilir

İlkyardım Uygulanabilecek Kazalar

YANIK

Doğrudan ateş ya da yüksek ısı veren fiziksel kimyasal etkenlerl karşılaşma sonucu yanıklar oluşur Bu etkenler ateş, elektrik, güneş, sıcak su ya da yağ, kimyasal maddeler, sıcak metal cisimler olabilir
Yanık cilt, açık yara gibi değerlendirilmelidir Vücut bu kısımdan su kaybeder ve açık yara gibi mikroplanmaya açıktır Toplam vücut yüzeyinin %20'sinden fazlasını etkileyen yanıklar yaşamsal tehlike doğurur
Yanıklar, ortaya çıkan tahribata göre derecelendirilir

1. Derece Yanıklar

-En çok güneşte fazla kalma nedeniyle olurCildin kızarması ve şiddetli ağrı ile tanınır

-Kendiliğinden iyileşip, cilt normal görünümünü alabilir

-Elbisesi tutuşan kişi yere yatıp kendi etrafında dönmelidir

2. Derece Yanıklar

<Kızarıklığa ek olarak su dolu keseciklerin görünmesi ile tanınırEn sık sıcak sıvılar ile olurAğrılı ve ciddi yanıklardıSu keselerini patlatmak sakıncalıdır
Doğru bakım yapılmaz ise iz kalır Mikrop üremesine açıktır

3. Derece Yanıklar

<Cildin tamamı etkilenmiştir Ağrı azdır Hayati tehlike yaratacak sıvı kayıpları ve iltihaplanmalar mümkündürYanıklarda ilkyardımcının ilk amacı, yanığa neden olan madde ya da kaynağın uzaklaştırılmasıdırTutuşmuş kazazedenin kaçması önlenir Üzerine bir örtü atılarak ya da yuvarlanarak söndürülürYanıklı kazazede soyulurken cilt de soyulabileceğinden elbiseler kesilerek çıkartılırTüm yanıklarda ilk yapılacak işlem, yanık bölgenin ağrı geçene ve sonra 10 dakika kadar soğuk suda tutulmasıdır<Yaralının üzerinde yüzük, bilezik, saat, künye varsa çıkarılır<Yanık bölge üzeri ıslak, temiz bir bezle örtülürBu nitelikte malzeme yoksa açık bırakılır<Bilinç açık ise ağızdan sulu gıdalar ve su verilir Şoka karşı uygun pozisyonda tutulur
İkinci ve üçüncü derece yanıklar var ise kişi nakledilir
https://komik.yetkinforum.com

İlk Yardım Nasıl Yapılır
1 sayfadaki 1 sayfası